Masaż leczniczy

Masaż leczniczy Poznań

Masaż leczniczy należy do najstarszych zabiegów terapeutycznych, był stosowany masaż leczniczy poznańjuż w starożytności. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił naturalną metodę leczniczą. W XVI wieku francuski lekarz Ambroże Pare ogłosił w swojej pracy naukowej masaż za oficjalną metodę leczenia. Duży udział w rozpowszechnianiu masażu miał polski lekarz Izydor Zabłudowski (1851-1906), kierownik Zakładu Masażu Leczniczego w Berlinie. Dzięki jego publikacjom naukowym masaż był traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej.

Wykonywanie masażu leczniczego jest to stosowanie bodźców mechanicznych, których źródłem jest ściśle określona praca rąk fizjoterapeuty na tkankach masowanych. Aby osiągnąć  skuteczność terapeutyczną masażu leczniczego na organizm człowieka należy dokładnie poznać procesy i zjawiska zachodzące w tym organizmie.

Fizjoterapeuta w czasie wykonywania tego rodzaju techniki manualnej zwraca uwagę na palpacyjną ocenę reaktywności tkanek masowanych a także na palpacyjną ocenę występowania zmian tkankowych tzn. tkliwość tkankową, przeczulice, zgrubienia łącznotkankowe, zmiany napięcia mięśniowego.

Wpływ masażu leczniczego na organizm człowieka:
  • eliminacja lub złagodzenie bólów mięśniowych i stawowych
  • zmniejszenie przykurczy stawowych poprzez likwidacją nadmiernego napięcia mięśni
  • wspomaga leczenie przewlekłych stanów zapalnych
  • wspomaga wydajność mięśni
  • zwiększa ukrwienie tkanek i miejscową przemianę materii co skutkuje odprowadzaniem zbędnych produktów przemiany materii oraz czynników stanu zapalnego
  •  odżywia słabo ukrwione i niedotlenione tkanki
  • zmniejsza pobudliwość nerwową
  • rozluźnia mięśnie
  • poprawia samopoczucie i ułatwia wypoczynek nocny.

Z dużym powodzeniem, już od czasów Hipokratesa, a następnie Celsusa i kolejno Galena, aż po dziś dzień, wykorzystuje się masaż w poszczególnych jednostkach chorobowych.

W zależności od specyfiki jednostki chorobowej, masaż leczniczy stosuje się w serii ok 10 zabiegów codziennie lub co drugi dzień.
Zapraszam na zabiegi do Centrum fizjoterapii REHA-HELP w Poznaniu.

Masaż leczniczy Poznań – REHA-HELP

button1

ZOBACZ WIĘCEJ

Masaż leczniczy
Masaż głęboki
Masaż limfatyczny
Masaż sportowy
Masaż klasyczny
Masaż relaksacyjny
Masaż po liposukcji

Powrót